Macarların gurur verici HUNgarikumları
alişveriş & blog & Budapest & yemek

Macarların gurur verici HUNgarikumları

HUNgarikum’lar

Macaristan’a özgü değerler

Hungarikum nedir?

“Hungarikum”, Macarlar’ın eşsiz, yüksek kaliteli ve özel ürünlerini nitelendiren bir ifadedir.

Macar ulusu ayır eden, kültürünü tanitan, üstelik bir tek Macarlar’a ait essiz degerlerden oluşur.
Hungarikumların onaylaması ve secmesi için ayrı bir komite, Hungaricum komitesi kurulmuştur.

Hungarikumlar’in 8 kategorisi mevcut:

  • Tarım ve Gıda Endüstrisi
  • Sağlık ve Yaşam
  • Endüstriyel ve teknolojik çözümler
  • Kültürel Mirasları
  • Spor
  • Doğal ortamlar
  • Turizim
  • Inşa edilmiş miraslar

Bu sefer en önemli yiyecek ve içecek Hungaricum ürünlerini inceleyelim! 🙂

Listeyi özellikle Size, yani Türklere göre hazırladım. Macaristan’a özgü her hangi birşey almak, veya Macar yemekleri denemek istediğiniz zaman aşağıdaki liste size yardimci olabilir!

Hadi bakalım! 🙂


Kürtöskalács     (telaffuzu: kürtöş kalaç)

Macar çöreği. Macarların ve yabancılarında çok sevdiği bir tatlıdır. Kömür ateşinin üzerinde pişiriyorlar, hem görüntüsü hem kokusu, hem tadı harika! 🙂

Türkiye’de kokoreçi ilk gördüğümde, şekli benzediği için Kürtöskalács sanmiştim, ama aslında hiçte alakası yok!:) Kürtöskalács  bir hamur tatlısı ve bir sürü çeşidi var: sade şekerli, hindistan cevizli, kakaolu, tarcınlı, cevizli. Budapeste’ye gelirseniz bir çok yerde bulabilirsiniz, ama en lezzetli olan bence Vitéz Kürtöskalács’ in ürünleri.

Bazı yerlerde kalács’in icini dondurma veya farklı kremalar ile dolduruyorlar. Bu sekilde:

Foto: Street Cakes Budapest

Kaz ciğerli yemekler ve ürünler

Macaristan dünya’nın ikinci en büyük kaz ciğer üreticisi ve ihracatçısı. Aynı zamanda Macar mutfağın çok önemli parçasıdır. Macaristanda’ iken “mutlaka denemeniz gereken”şeylerin arasında yer alır. Kaliteli kaz ciğeri biraz pahalı olur, ama kesinlikle unutulmaz bir deneyimdir.

Egri Bikavér- ‘Boğa kanı’ kirimizi şarap 

Macaristan’in en ünlü kımızı cuveé şarabı, Egri Bikavér, Türkcesi boğa kanı. Efsaneye göre 1552 yılındaki Eger Kale savaşında Osmanlı askerler, Macar askerleri seyredip kıpkırmızı bir şey içtiklerinden sonra çok kuvvetli olduklarını görünce boğa’nin kanini içtiğini sanmışlar. Efsaneye göre şarabın ismi oradan gelir.
Eger’de her yılın Temmuz ayında Egri Bikavér Festivali düzenleniliyor.

Tokaji Aszú

“Şarapların kralı, kralların şarabı!” Tokaji Aszú Macaristan’da ve dünyaca meşhur tatlı şarabidir. Ülke’nin Kuzeydoğu bölgesindeki Tokaj-Hegyalja’da “asıl çürümüş” üzüm’den üretiliyor. Aszu kelimesi “kurumuş” anlamına gelir. Tokaji şarabın 3-4-5 ve 6 Puttony’lu ( küfe) çeşitleri bulunmakta.
Tavsiye: Bu şaraptan alırsanız, Türkiye’ye döndüğünüzde ilk önce şarabı iyice soğutun ve özel kutlamalarda veya özel misafirleriniz geldiği zaman açın. Shot bardakta servis edin (ama shot içkisi gibi icmeyin, Tokaji yavaş yavaş icilir), yanına baklava yada çikolata ikram edin!

Fröccs 

Fröccs bizim, Macarların milli içkisidir. Beyaz ya da rose şaraba soda ilave ediyoruz. Genelde yazın, hava sıcakken, canımız şarap çektiği zaman iciyoruz. Bir çok barda veya şarap terasta bulabilirsiniz, ama dediğim gibi genelde yazın icilir. Kış aylarında  “normal” şarap yada özellikle Noel’de baharatlı (tarcınlı, zencefilli) sıcak şaraplar  içilir.

Fröccs’ün en sevilen çeşitleri:

Kücük Fröccs ( Kis Fröccs): 1 dl şarap+ 1 dl soda
Büyük Fröccs ( Nagy Fröccs): 2 dl şarap + 1 dl soda
Uzun adım (Hosszúlépés): 1 dl şarap+ 2 dl soda

Macar akasya ağacı ve akasya balı
Macar paprika (Kalocsa ve Szeged)

Macarların en ünlü baharatı kirmizi biberdir. Daha öncede yazdığım gibi biz, Macarlar her yemeğimize mutlaka paprika katarız. Acı, az acılı ve tatlı biberlerimiz mevcut. Hem toz, hem salça, hem de kurutulmuş şekli paprika bulabilirsiniz. Kırımızı biber üreten ıkı temel bölge ise Szeged ve Kalocsa. Güzel Macar paprika almak isterseniz bu şehirlerin ürünlerini alın.

Piros arany és Erős Pista: Macar biber salçaları.

HERZ ve PICK klasik salamlar ( Domuz etli)

Esas Macar Salam’i Szeged’teki 130 yıllık Pick Company üretiyor. Pick Téliszalámi domuzdan yapılır, ve herhangi süpermarkette veya bakkalda bulabilirsiniz.

Pálinka

Pálinka sadece Macaristan’da yetişen meyvelerden veya meyve ezmesinden yapılan alkollü içecektir. Kanunlara göre saf su hariç hic bir ilave içeriği bulunamaz. En iyi palinkalar pürüsüz ve bol meyvelidir, aynı zamanda alkohol oranı % 40 civarındadır. Farklı meyve kullanarak bir çok çeşitli Pálinka var: kaysılı, erikli, armutlu, vişneli vs.

Unicum likör

Zwack Unicum 40 bitkiden yapılmış sert bir likörüdür. Macarlar yemekten sonra ara sira bir shot bardak Unicum icerler, mideye, sindirme icin gelir.

Macar Unicum likörü


Hungaricum olmayan fakat Hungaricum olabilecek kadar harika Macar ürünler

Macar tatlılar

Kakaós csiga

Somlói Galuska popüler bir Macar tatlısı: ince çikolata sosu ve krema ile kaplı pandispanya.

Dobos keki: 5 katlı yumuşak kekin arasına çikolata kreması konulur. Üzeri karamellile kaplanir.

SZAMOS markali cikolata ve badem ezmesi

Kakaós Csiga:  kakaolu ‘saylangoz’: Macarların en sevdiği kahvaltı pastası

Ve son olarak…

Túró Rudi

Bu lezzetli Macar tatlı 1960’lı yıllarda süt endüstrisi uzmanlarından oluşan küçük bir grubun Moskova gezisinin esnasında icat edilmiş. Benzersiz yeni bir ürünü tanıtmışlar: limonlu süzme peynir ile dolu çikolata . “Pöttyös” (tam anlamıyla puanlı) tema, orijinal pazarlama kampanyasının bir parçasıydı, ancak şimdi bu tatlı Macarların en gurur duyduğu şeylerinden biridir. Ekstra büyük, sütlü çikolata kaplamalı, kayısı ve çilek reçelle doldurulmuş vs. birçok cesit bulunuyor, ancak hiçbiri orijinal kadar popüler değil.

Daha fazla bilgi icin (Inglizce): http://www.hungarikum.hu/en/szakkategoria


Macaristan’a gelirseniz Hungarikumlarin en az bir- ikisini denemenizini tavsiye ediyorum!

0
veronikasamu

Follow veronikasamu on

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir