Seyahatinde cep telefonun mu, tur rehberin mi daha iyi arkadaşın olur?
blog & Budapest & faydalı bilgi

Seyahatinde cep telefonun mu, tur rehberin mi daha iyi arkadaşın olur?

Rehberle mi, rehbersiz mi gezelim?  


Aslında şunu da sorabilirdim: Seyahat ederken Google mu, tur rehber mi ?
“Günümüzde dünya’da nereye gidersen git her bilgiyi internette bulabilirsin. İlk önce araştıracaksın, not edeceksin ve hedef ettiğin ülkeye vardığında, önceden toplamış olduğun bütün bilgiyi adım adım kullanacaksın. Çok basit!” – diye söyleyenler var.
 Peki rehber bu saatten sonra ne işe yarar?- doğal olarak bunuda sorabilirsin…
Rehberler gerçekten bir tek bilgileri için mi tercih ediliyor?
Paramızın karşılığına tam olarak ne alıyoruz?
İster tur şirket gez, ister bireysel seyahat et, bu soru büyük ihtimalle bir ara ortaya çıkar:
 • Rehberle ve grupla gezerken: Her hangi bir ekstra tura katılsam mi? Fiyatına değecek mi acaba? Gezi gerçekten güzel olacak mi? “
 • Yurt dışına bireysel çıkarken: “Buraya kadar gelmişken en az bir şehir tur için  yerel rehber bulsam mi? Bir anlamı var mi, yoksa tek başıma her yeri keşfederim, bir şey olursa Google bana yardim eder :)”
…. bunlar gibi sorular aklımıza gelebilir.
Kimi diyor ki: “serbest, rehbersiz, grupsuz dolaşmak daha güzel, özgürlük var, kimseye uyum sağlamam gerekmiyor, hem daha ucuz’dur! Biletimi kendim alırım, trene binerim, her yeri kendim keşfederim! Hem macera olur!
Gerçekten her zaman mi daha ucuza mal olur? Ve macera derken?… ne tür macera: eğlenceli mi, kötü mü?

Kimi de şöyle düşünür: “Amaan, ben yol aramakla, aktarma yapmakla, restoran seçmekle uğraşamam! Rehbere teslim olacağım: O nasıl olsa her yeri bilir, bizi gezdirir! Tatile geldim, bir şey düşünmek istemem. Birlikte gezelim, hem macera olur!
Rehber gerçekten her şey iyi bilir mi? Ve iyi bir rehber nasıl?
Rehberle gezmenin avantajları neler? Ya yalnız başına gezersen…?
Bu soru işaretlere cevap vermek isterim. Rehberle mi, rehbersiz mi? Umarım sonunda herkes ilgilendiği soru işaretine cevap bulur! Ben elimden geleni yapacağım 🙂
Fakat kesin olan bir şey var: doğru veya yanlış yol yoktur! Böyle bir yargıda bulunmak istemem.
Bana göre her ikisinin güzel tarafı var! Tek başına arka sokakları gezersin, en şirin kafeleri keşfedersin, herkesin tercih etmediği ama senin için önemli müzeleri ziyaret edersin! Ara sıra ise rehbere teslim olursun,  anlattıklarına kulak versin 🙂
Tercih  her zaman senin! 🙂

Google’de olmayan, ama bir rehber’den alabileceğin şey nedir? 

Ben bir rehber olarak rehberliğin faydalı ve güzel tarafından bahsetmezsem biraz tuhaf olur herhalde…
Bu mesleği severek yapamazsan insanlara çok çabuk belli olur. Pek hoş bir kelime değil ama rehberin “kendini satması gerek”: ürün biziz, marka biziz! Coğu zaman misafirler ilk önce bizi ( rehberi) sonra turu ölçüyor. Bence…
Dolaysıyla iyi bir rehber Seninle bir tek bilgi mi paylaşmak istiyor? Tabiki hayır!  “Gezi paket” yerine daha fazlasını kazandırılıyor: sayesinde DENEYİM  elde ediyorsun!
Karşılığına sen sahip olduğun en değerli şeylerinden bir parça veriyorsun: zamanından, dikkatinden ve güveninden!
Bunlar bir rehberi yeterince motive etmez mi?

Rehberle gezmenin 6 nedeni

1. İyi bir rehber her zaman bir adım önünde olur!

Ama yürümek anlamda değil, düşünçe konusunda:) Gezi süresince ihtiyacın olacak tüm önemli bilgiyi sana kısaca anlatır. Her bilgiyi tek-tek araştırmana ve toplamana gerek kalmaz: nerede ve neye dikkat etmelisin, uygun döviz büroları nerede, toplu taşıma kullanımı, yerel insanların hakkındaki genel bilgiler vs. Sende gelmeden önce kısa bir araştırma yaparsan süper olur, ama öyle şeyler var ki, rehber söylemezse aklınıza bile gelmez. Rehber nelere ihtiyaç olacağını iyi bilir.

2. Sana olduğunuz yeri sadece anlatmaz, YAŞATIR!

Bir ülkenin tarihini ve kültürünü anlatmak başka (oda gerekli!) göstermek ve yaşatmak başka: Oranın insanları nasıl yaşıyor, neler yapıyor, nerede çalışıyor? Yada mesela ülkenin tarihi veya günümüzdeki hali halkın genel düşüncelerini ve hareketlerini (bakışlarını, yüzlerini bile) ne kadar ve nasıl etkiledi? Bir sürü ilginç konu var!
Rehberlerin her zaman hikayeleri vardır, ama en önemlisi bilgileri güncel ve tazedir.
Yeni bir ülkeye kadar gelmişken bunları dinle ve keşfet!  Ve süper bir rehbere denk gelirsen öyle anlatım yapar ki, sende kendini biranda o ülkenin insanlarından hissetmeye başlarsın 🙂
İşte bunlar kitaplarda olmayan şeylerden!

3. Seni zaman kaybından ve sıkıntılardan kurtarır! 

Rehberlerin uzun yıllık tecrübesi olduğu için keyifli  bir gezinin içeriklerini iyi bilir: mesela en güzel manzaralı yoldan gidersiniz, müzeye gittiğiniz zaman upuzun sıranın olmadığı saatinde götürür. Gezide tüm ilgi çeken yerileri gösterir, oradaki yerlerin kitaplarda olmayan hikayelerini anlatır.
Artı geziniz sırasında beklenmedik bir şey çıkarsa hemen çözüm bulur: örneğin yağışlı bir günü en keyifli geçirmenin yolunu bilir! 🙂 Veya mesela kiliseye ayin olduğu için geç girebilirseniz, bekleme yerine zamanı nasıl değerlendirebilirinizi bilir.
Unutma, rehberin her zaman bir B planı var! Var çünkü her an ona ihtiyacı olabilir! 🙂
O yüzden sen rehberine teslim ol, ve gezinin keyfini çıkar! 🙂

4. Şahsen seninle ilgilenebilir!

İstediğin bir şey olursa sana yardım eder. Programlar hakkında kişiselleştirilmiş tavsiyeler verebilir: Arkadaşlarınla mi geldin?- en güzel mekanları, barları gösterebilir! Çocuklarınla mi program yapmak istersin? Ona göre tavsiye verir! Sevgilinle, eşinle mi katıldın? En romantik restoranı gösterir 🙂
Bit pazarı, antika pazarı, opera, caz konser…ne olursa olsun rehberin bilgileri her zaman günceldir! Özel programların, festivallerin olduğu tarihleri bilir, ve seninle internette bulamayacağın şeyleri paylaşır.

5. Gezi sırasında ‘ senin hakkında’ da konuşur!

Şöyle ki: iyi bir rehber iki halkın ve ülkenin geçmişini ve geleneklerini (doğru bir şekilde) karşılaştırabilir: iyi-kötü diye bir muhabbet yapmaz, sadece farklılıkları anlatır. Sonuç olarak sen yeni şeyler öğrenip, ve dünyaya belki başka gözle bakmaya başlarsın.  İyi bir rehber her zaman etki bırakır!

6. En az bir tane yeni akadaşın olur! 🙂

O da rehberin olur! Gezi boyunca rehberin tarih, kültür, efsaneler, faydalı bilgiler hariç biraz kendinden de bahseder! Kendi hikayeleri varsa, anlatır.
…Çünkü biliyor ki, bir tur (grupla olsun, bireysel olsun) ancak hikayelerle ve maceralarla birlikte renkli olur!:)
Daha fazlası: grupla gezersen, büyük ihtimalle seninle aynı beklentilere sahip insanlarla karşılaşacaksın ve inan çok eğlenceli ve iyi kişilerle tanışabilirsin! Güzel olmaz mi? 🙂

Onun için seyahat ederken, karar almadan…

 • Gideceğin ülkenin programlarının detaylarını, fırsatlarını araştır ve incele!
 • Aralarında bir sıralama oluştur!
 • Rehberin yardımıyla kişiselleştirilmiş program oluşturun!
 • Ve bu bilgilere göre karar ver! Beğendiğin ve senin için uygun olan turlara katıl!
İnan bir yere hakim olan biriyle gezmek harika ve çok faydalıdır! Belirli bir kültürün ve insanlarıyla ilgili hikayeler duyacaksın, onları daha iyi anlayacaksın! Sonra git, şehri bir yalnız başına, arkadaşınla, sevdiklerinle de keşfetmeye çalış! Yerel halkla konuş (gerekirse el-kol kareketiyle), git bir bak acaba senin yaşadıkların rehberin anlattıklarıyla aynı mi? Birlikte gezemediğiniz yerleri dolaş!
Ve seni bir şeye  daha teşvik etmek istiyorum: rehberine sorular sor!
Madem ordasın, bu fırsatı kaçırma! Rehberler meraklı yolcuları ve akıllı soruları sever! Hem böyle ilginizi çeken konuları daha iyi anlar ve ona göre konular acar! Tur her zaman tek taraflı bir konuşma değil, aksine diyalog olmalı!
Böyle şeyler herkesi motive eder ve gezinize renk katar!
Turist rehberi, sürekli takip ettiğiniz (grupla ya da özel) ve adapte olup dinlediğiniz bir kişi’den çok daha fazladır!
Peki o zaman paranızın karşılığına ne mi alıyorsunuz?
Konfor, kaliteli zaman ve benzersiz özel deneyimler!
O yüzden internet olsun, olmasın, tutku ile çalışan bir rehberlerin yerine asla kimse geçemez!

Eğer birgün yolun Macaristan’a, Budapeşteye  düşerse ve sormak istediğin bir şey olursa çekinmeden bana yazabilirsin! 

Budapeşte ulaşımı için faydalı bilgilere ihtiyaçin olursa burada bulabilirsin!

Gezinin tadını çıkar!

Hepinize iyi gezmeler, iyi keşfetmeler dilerim!

 

0
veronikasamu

Follow veronikasamu on

Comments (2)

 • Avatar

  Dur rehberleriyle gezmek grup kalabalık değilse aşırı keyifli. Hem daha bilgi içerikli hem de daha yararlı oluyor hele de tür rehberiniz kafadar biriyse

  Dilara Ekşi
 • Avatar

  Her rehber senin gibi olsa kimse kendim gezsem mi diye düşünmez. Onca geziye katılım, İki rehber derim biri İtalya’daki rehberimiz Bülent Kayalar diğeri Viyana -Budapeşte’de sen. Seninle tura çıkan herkes çok şanslı . Başarıların daim olsun.

  Mihrigül
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir